zamknij

Ekologia

„EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową” - Rybnik przystąpił do projektu

2015-11-20, Autor: 
Nasze miasto przystąpiło do projektu, którego celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania.

Reklama

Dobre paliwo, sprawny piec, fachowa obsługa – to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów powstających w trakcie spalania śmieci i złej jakości węgla.

W Rybniku kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych ogrzewanych jest indywidualnymi źródłami ciepła, w tym piecami węglowymi. W każdym sezonie zimowym pojawia się problem niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów i gazów powstających w efekcie spalania złej jakości węgla i śmieci w starych, nieefektywnych piecach.

Niska emisja nie pozostaje bez wpływu na zdrowie – zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, powoduje mutacje DNA, a nawet bezpłodność. Efekty jej działania można zaobserwować po kilku latach, jak i natychmiast – pojawiają się wtedy ból głowy, kaszel, duszności czy pieczenie oczu.
Mieszkańcy z wygody, ale także z powodów ekonomicznych spalają niskiej jakości węgiel i śmieci. Często nie zdają sobie sprawy jak bardzo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, już nie wspominając o całym środowisku czy nawet infrastrukturze – kwaśne deszcze, to przecież również efekt spalania odpadów w piecach.

Jednak sposobem, aby mieszkańcy przestali używać złej jakości węgla nie jest zakaz jego spalania. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia – węgiel to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła. Po drugie, zdrowy rozsądek i ekologia – dobrze spalany węgiel jest paliwem wydajnym i przyjaznym dla środowiska. Z samym problemem niskiej emisji może uporać się za to wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych pokazujących jak korzystać z węgla. Dlatego przyłączenie się 10 miast, w tym Rybnika, do programu „EkoLOGICZNA Gmina” nie jest przypadkowe.

- Nasze miasto podjęło i będzie podejmować szereg działań ekologicznych. Jednym z nich jest udział w  programie „EkoLOGICZNA Gmina” – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. - Jesteśmy uczestnikiem tej kampanii i będziemy edukować w zakresie właściwego wykorzystywania takich źródeł ciepła jak węgiel, pelet oraz drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także rozpowszechniać rozwiązania ekologiczne, przekładające się równocześnie na obniżanie kosztów ogrzewania – dodaje.

Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut chemicznej Przeróbki Węgla.

Więcej informacji na stronie kampanii:  http://ogrzewamyzglowa.pl

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~ 2015-11-21
    01:53:23

    0 3

    Tylko jak ta edukacja ma wyglądać, bo wszystko jest pisane ogólnikowo, straż miejska ma duże opóźnienia co do przyjazdu po zgłoszeniu , że sąsiad pali czymś dziwnym, nawet po 3 dniach przyjechali na kontrolę, proponuję edukację w UM -dziale ekologi np: sąsiad podaje sąsiada że ten czymś tam pali, przyjeżdża SM , po stwierdzeniu nieprawidłowości kieruje delikwenta na 8 godz. szkolenia na temat jak palić w piecu, wykładu na temat zdrowia, nowinek tech. branży C.O. oraz możliwości dofinansowania do nowego kotła-wg mnie to by się sprawdziło, po kolejnej próbie spalania byle g... znowu 8 godz. i do tego mandat, myślę że delikwent poszanowałby swój czas i zastanowił by się przed kolejnym rozpaleniem pieca ze sterty śmieci.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5312